HOME ON A KIBBUTZ
NEGEV, ISRAEL
בית מודרני במושב
מוושב בנגב

פגישה מקרית בבר יפני בעיר אוסקה לפני 16 שנה קשרה את חייהם של שריתה ורון פלד וסללה את הדרך לשותפות משפחתית וקרייריסטית מלאה. הרושם הרב שהאסתטיקה היפנית הותירה על שניהם, מתבטא עד היום בפרויקטים השונים שהם יוצרים בסטודיו המשותף- "אקו דיזיין". האג'נדה המקצועית שבני הזוג מיישמים בעיצוב שלהם דוגלת ביצירת חלל המותאם לאורח החיים של האנשים שגרים בו ומשתלב בהרמוניה עם הסביבה הן מבחינת הנראות, ההתאמה לתנאים החיצוניים והחומרים המרכיבים אותו. לכן, אין זה פלא שאת ביתם הפרטי במושב שדי אברהם, הם תכננו על פי העקרונות הללו,תוך התייחסות מעמיקה לתורת הפנג שווי, אותה למדו באופן מעמיק.פגישה מקרית בבר יפני בעיר אוסקה לפני 16 שנה קשרה את חייהם של שריתה ורון פלד וסללה את הדרך לשותפות משפחתית וקרייריסטית מלאה. הרושם הרב שהאסתטיקה היפנית הותירה על שניהם, מתבטא עד היום בפרויקטים השונים שהם יוצרים בסטודיו המשותף- "אקו דיזיין". האג'נדה המקצועית שבני הזוג מיישמים בעיצוב שלהם דוגלת ביצירת חלל המותאם לאורח החיים של האנשים שגרים בו ומשתלב בהרמוניה עם הסביבה הן מבחינת הנראות, ההתאמה לתנאים החיצוניים והחומרים המרכיבים אותו. לכן, אין זה פלא שאת ביתם הפרטי במושב שדי אברהם, הם תכננו על פי העקרונות הללו,תוך התייחסות מעמיקה לתורת הפנג שווי, אותה למדו באופן מעמיק.


"הבית הזה נבנה בעזרתניתוח מלא של ה"פנג שווי",מספר רון,"ניתוח מתמטי שמכתיב חלוקה נכונה ומודעת של הבית. בגלל שהחלטנו ליישם את הכלים המחמירים ביותר של התורה הזו, השלב התכנוני היה ארוך במיוחד וכלל התלבטויות רבות בקשר למחירים שאנחנו נדרשים "לשלם" בדרך הזו. בסופו של דבר הגענו לפרוגרמה כללית שמתאימה לנו ומאפיינת מאוד את אורח החים שלנו- חלל ציבורי פתוח ומזמין וזרימה מאוזנת בין כל חלקי הבית" .

הבית: "שטחו של הבית 205 מ"ר והמעטפת החיצונית שלו אפורה ומאופיינת בקווים ישרים, נקיים ומינימליסטיים. הבית כולל ארבעה חדרי שינה, שני חדרי רחצה, מרפסות וחצר גדולה. אורח החיים ה"מושבניקי"שלנו חייב קשר בין חלקי הבית השונים עם הפרדה אפשרית בעת הצורך. מוטו מרכזי שליווה אותנו במהלך התכנון כולו הוא שימוש בצבע ככלי יישומי. לפי ה"פנג שווי" צבעים שונים מתקשרים ליסודות שונים בטבע (אדום- אש ירוק- צמיחהוכו) ומכיוון שגם באופיינו אנחנו אנשים צבעוניים מאוד החלטנו לתת לצבע מקום של כבוד".

המטבח והסלון: "החלל הציבורי הממוקם בכניסה לבית מבטא את האופי הפתוח והמזמין שלנו הכולל שגרה של אירוח חברים רבים וארוחות משפחתיות גדולות. מכיוון ששולחן האוכל הגדול משמש אותנו על בסיס יום יומי, הוא מוקם בקרבה נוחה למטבח. גם הבר הגבוה משמש כאלמנט פרקטי בחיי היום יום שלנו ומאפשר אירוח של חברים שיושבים לשתות כוס יין או הגשת ארוחות ערב מהירות לילדים. חוסר הפורמאליות של החלל הציבורי מאופיין גם בבחירת הצבעים והחומרים שלו. ארונות המטבח משלבים צבעוניות של גווני ורוד פוקסיה- חציל וציפוי פורמייקה תלת מימדי שמתכתב עם הצבעוניות הנירוסטית של מוצרי החשמל. את הרצפה חיפינו בפרקט למינציה שמהווה פתרון פרקטי בהיותו חומר מבודד שאינו רגיש לשינויי מזג האוויר העונתיים ומתפקד טוב עם כמויות החול הגדולות שיש כאן בנגב. הדלפק והשולחן הבטוניים המשתלבים עם פריטי הפלדה והנחושת שבחלל ורצפת העץ, יוצרים משחק חומרי וצבעוני מעניין ולא שגרתי. פינת האוכל כוללת שולחן בטון שנקנה ב"נטורה" וגוף תאורה בעיצובה של קרן נחושתן העשוי מנייר אורז. על הקיר של פינת האוכל מונח טפט מ"גולדשטיין גלרי טפט" והכיסאות נקנו ב"פיק אפ" לאחר חיפוש של פתרון ישיבה יפה ופרקטי שיתאים גם להושבה של ילדים קטנים וגם של בני משפחה או חברים בוגרים. מהויטרינות הגדולות של הסלון נשקף הנוף החיצוני של החצר הראשית ונשמרת הצבעוניות הסגולה- אפרפרה והחומריות המשלבת בין בטון, עץ לפלדה. את דלת הכניסה המרשימה, שולחנות העץ הקטנים וראש הבודהה הגדול קנינו בחנות בשם "פרימיטיב" בתל אביב ואלו משתלבים יפה עם הספה האפורה והכורסאות הצבעוניות שנרכשו ב"ביתילי". הכוכב המתכתי הגדול שעל הקיר עשוי פלדה ,הוא תוכנן ונבנה ע"ישריתה.

פינת המשפחה: "הפינה הזו מחברת את אגף המגורים של הילדים ויש ממנה יציאה לשלושה חדרים ולמקלחת של הילדים. יש בה שולחן מחשב גדול המתאים לישיבה של שני ילדים (שחסך מאתנו תכנון של שולחנות כתיבה בחדרי הילדים שממילא לא יזכו לשימוש), ספריה ירוקה אלכסונית (מנגריית "פייב דיזיין" מנתיבות שאחראית על מרבית פריטי הנגרות בבית) ופופים למשחק או צפייה בטלוויזיה. הצבעוניות הירוקה מסמלת צמיחה ומהווה השלמה צבעונית נכונה לגוון הורוד- סגול של החלל המרכזי. התקרה של הפינה הזו אקוסטית על מנת לאפשר הפרדת רעשים בינה לבין הסלון. החלל מאופיין במשחק צורני מעניין המפגיש בין קווים ישרים (הספרייה והנישות שבקיר) לבין החורים העגולים של התקרה שמכניסים לחדר אור טבעי רב".

יחידת ההורים: "היחידה הזו תוכננה לשמש כ"גן עדן" הפרטי שלנו. היא גדולה מאוד ביחס לשאר חדרי הבית וכוללת ממ"ד שמשמש כחדר ארונות, פאטיו חיצוני שמחבר בין החדר למקלחת וחדר רחצה מפנק. את הקיר של הממ"ד החלטנו להשאיר כקיר בטון חשוף ואף על פי שפועלי הבניין לא הבינו למה אנחנו דורשים מהם לבצע עבודה לא גמורה, התחברנו מיד למראה המיוחד של הקיר. לאחר שמרחנו סילר, בנינו עליו עבודת גבס המכילה כוורות ספרים מפלדה. על הקיר מעל המיטה הזוגית תלויה עבודה שלי שעשויה מקיפולי נייר. ההשראה לחדר הרחצה הזוגי הייתה בתי מלון יוקרתיים בארצות כמו תאילנד או אינדונזיה שמצד אחד משדרים יוקרה, הקפדה ואפקט של "וואו" אך עדיין משמרים פשטות מסוימת. חדר הרחצה תוכנן בשאיפה שיהיה לנו מקום להימלט בו מטרדות היום-יום והשילוב המיוחד בין הבזלת השחורה (כולל כיור הבזלת החצוב שנקנה ב"טורקיז"), הפסיפס והבטון החשוף, מעניק לו מראה מיוחד מאוד. לחדר יש שני חלונות גדולים שמאירים את האמבטיה באור טבעי וחוסכים שימוש בתאורה "סינתטית". העיקרון הזה נשמר בכל חלקי הבית מתוך אמונה שהבית צריך להיות מואר טבעית, באור נעים ולא חזק מדי. תכנון התאורה (לדים), בכל הבית, נעשה על ידי יועץ התאורה אבי הדיה ונקנה מחנות התאורה "לוצ'ה"".

חדר הרחצה של הילדים: נבחרה רצפת פורצלן אפורה שמשתלבת היטב עם הגוונים הירוקים. החלטנו לשלב בחדר אריחים משלושה סוגים שונים (מטאליים- לבנים, לבנים וירוקים) שמעניקים לו עניין רב. לחלון הגדול הצופה אל הפאטיו בחרנו זכוכית חלבית אך כשהצמחייה מחוצה לו תגדל במידה מספקת, אנחנו מתכננים להפוך את החלון לשקוף לקבלת האפקט של הצמחייה הירוקה והחדירה של האור הטבעי. המשחק בין המראות העגולות בגדלים שונים מהווה אטרקציה עבור הילדים ומעלה חיוך על פני כל מי שנכנס לחדר. ארון הנגרות עשוי מפורניר טיק והכיור האדום שמשלים את הצבעוניות, נקנה אצל רוחמה שרון".

המרפסות: "שתי המרפסות של הבית מחופות בפסיפס בזלת שחור. במרפסת האחורית השארנו את תקרת הבטון החשופה והיא נשענת על שלושה עמודים דמויי גזעים שמעניקים לה מראה מיוחד. במרפסת הקדמית יצרנו ספסל ישיבה ארוך (7 מטר) שמאפשר ישיבה בחוץ עם כוס קפה כשהילדים והחברים שלהם ושלנו נמצאים בחצר. את חזית הבית מעטר פסל שלי, מגולף בעץ, המהווה תרגום מודרני לחמסה המסורתית ושלט Welcome המתאים מאוד לאופי ולמהות של הבית והמשפחה שלנו".