top of page

שחור, לבן ומה שביניהם

החלטנו לכתוב לכם על אחד הדברים שאנחנו הכי אוהבים ומאפיין מאוד את הפרויקטים שלנו והוא השימוש בצבע. לדעתנו, בתים ללא צבע יכולים להיות מעניינים ומיוחדים, אבל כשמכניסים צבע לתוכם כל הסיפור משתנה לטובה.


בעינינו העבודה עם הצבע היא מרפאת את הנפש . הצבע הוא שרביט הקסם להפצת שמחה, חיוניות,שלווה, תשוקה או כל הרגשה אותה רוצים לבטא בחלל. צבע הוא כלי מאד בסיסי וזול, נגיש לכל אחד .


אז איך אנחנו תופסים צבע? האם כולנו רואים אותו או מרגישים כלפיו את אותם הדברים?


ברור שלא!


הראיה של צבע היא סובייקטיבית ותלויה בהרבה מרכיבים כמו אור, כמות חפצים בחלל וטקסטורות.


גם האסוציאציות שהצבע מעורר בנו משתנות בין כל אדם וכמובן העובדה המדעית שאין שני אנשים בעולם שרואים את אותם הגוונים.


שילוב צבע בחלל יכול ליצור אפקט מהפכני, אך באותה מידה להרוס אותו . לדעתנו זו הסיבה שרבים נמנעים מלהשתמש בו...


אחרי המון שנים בתחום, גילינו שלרוב המניע הוא הפחד, חוסר ניסיון ובעיקר חוסר ידע .


צבע הוא דבר מאוד חזק ועוצמתי וההתמודדות איתו היא לרוב התמודדות ממש רגשית. אבל למדנו עוד משהו - אלה שהכי פחדו ,אחרי שהם נפתחו לזה – הם אלה שעפים עם צבעים ורוצים עוד!


אז אחרי שבלבלנו לכם את המוח, הנה כמה טיפים ממש שווים לשימוש בצבע.


שימוש בשחור או כפי שאנחנו מכנים אותו – הקסם השחור.


הכול מתחיל בשחור, ממש כמו שהעולם התחיל מחושך. הצבע השחור סובל מ"פיצול אישיות" שכן מצד אחד יש בו את הכול, ומצד שני אין בו דבר. הוא עמוק ומסתורי, שקט וסוער. הצבע השחור יכול לתת הרגשה של עושר ועוני והכל עניין של גוונים, טקסטורות וחומרים.


שחור עובד טוב עם חומרים טבעיים-עץ, אבן, בטון מוחלק וכן עם גוונים פסטליים: תכלת, ורוד, ירוק מנטה, בננה ועוד.


שחור יכול להיות צבע על הקיר, טפט עם טקסטורות, או חומר משתלב בחלל, כמו פרט נגרות או פרט מתכת .

ככל שהמסה שלו גדולה יותר, הדרמה בחלל תגדל. ודרך אגב, שחור לא מקטין חלל.


אחרי שדיברנו קצת על שחור, חייבים לדבר על אור.


הצבע הלבן, הקונטרס הברור של השחור, הוא צבע משתפך, מנצנץ, חד ורך – ממש כמו הבוקר. אז איך מתארים "צבע" שבפועל נמצא ברקע לכל דבר בעולם? צבע שמתחיל בדף הזה שעליו אנחנו כותבים וממשיך לקירות בבתים שלנו?


ובכן, בצבע הלבן (כמו בצבע השחור), מתגלה ניגוד מושלם. הלבן – למרות שהוא נקי ושקט - מכיל בתוכו את כל הצבעים שבעולם. לבן הוא אור, ובאור יש גלים של צבעים שמרכיבים ביחד את השלם. שלם הגדול מסך חלקיו. לעבוד עם הצבע הלבן זה כיף אמיתי , אנחנו מאמינים שהוא בא הכי טוב כשנותנים לו מישהו שמואר ממנו ואולי זה בעצם ההיפך.שימוש בלבן


אם המופע הראשון ביקום היה אור, אז ברור שהכל מתחיל בלבן! אך מהו הלבן שלי? כשאנחנו מתייחסים אל החלל כאל "הדף הלבן שלי" אנחנו צריכים להבין איזו תחושה, או יותר נכון איזו הרגשה, אנחנו רוצים להעביר.


אנחנו מאמינים שלבן "נקי" ללא פיגמנט נוסף בתוכו הוא נוקשה מדי, הצורה שבה האור מתגלה היא חדה ולכן "פצצות" צבע קטנות ממדים יהיו נכונות לכל לבן.


הלבן שאנחנו משתמשים יהיה תמיד מרוכך על ידי פיגמנט נוסף ופעמים רבות יהיו בו משחקים עדינים ומדויקים של אפור וחום. אגב, האם ידעתם שכשלוקחים בכף היד חופן גרגירי חול ובוחנים אותם בזכוכית מגדלת מגלים שגם החול מורכב משילובים שונים של לבן, חום ואפור?


לבן "מרוכך" יודע להיות פלטה נקייה לצבעים נוספים. הוא מרכך את האור, כך שנעים להסתכל עליו גם כשלצדו קיר ענקי צבוע בצבע נועז או עמוק.


אם כן, החוק הראשון שלנו הוא "לבן מלוכלך". איזה לבן מלוכלך מומלץ יותר מכל, אתם שואלים? ובכן, לכל אחד יש את הלבן שלו אז חפשו אותו בעצמכם. לבן כמו השחור משתלב מצוין עם כל החומרים הטבעיים.. ככל שיהיה יותר בוהק הוא ישדר ניכור וקרירות בחלל ככל שיהיה מרוכך הוא ישדר נינוחות וחמימות.


אינטואיציה
עכשיו, מתחיל החלק הכיפי של המשחק. משחק עם צבעים הוא משחק של מקצבים שבו הצבעים נותנים את רישומם על הקירות, החפצים, האלמנטים והרהיטים.

לנו צבעים תמיד מזכירים תרבויות,מקומות,טעמים וריחות. תזרמו עם הדמיון לאן שהוא לוקח אתכם ותרגמו את הכל לפלטה צבעונית.


ליהנות, לשחק

תשכחו לרגע מכל מה שדיברנו עליו ובואו נהיה שוב ילדים. לבחור צבעים זה פשוט כיף!

אז הגיע הזמן שתתחילו ליהנות מזה. מה כבר יכול לקרות? התוצאה לא תהיה מספיק טובה ויפה? So What? זה רק צבע ותמיד אפשר לצבוע שוב מחדש. תיהנו מכל רגע, משחק בצבעים הוא משחק נהדר.


לא להיות עצלנים, בבקשה!


היפרדו מעצלנות ודחיינות כשמדובר בבחירת צבעים. תמיד אפשר להזמין דוגמאות צבע בלוחות חלקים ואת דוגמת "הלבן" שלכם לעשות על פני שטח של 1/1 בכמה שכבות. השוו את כל האפשרויות ובדקו אותן יחד עם החומרים בחלל . בקיצור, אל תהיו עצלנים שכן אחרת עלולים להיות פספוסים.


מקצב


עיצוב עם צבעים הוא עיצוב על בסיס מקצב בחלל, בגוונים שלהם, בצורה שבה הם מונחים ובאיזון הנכון בין מספר צבעים.


לא אחת, שילוב של כמה וכמה צבעים יכול לעשות פלאים. למשל, כתם גדול ייתן "זבנג" לחלל אבל שילוב של שניים נוספים יהפוך לאיזון מוזר, תנסו את זה...


תדמיינו אותם כמו שיר או כמו תנועה שחוזרת על עצמה.

ודבר אחרון שהוא לא חוק אלא פשוט עובדה שלחומר יש נוכחות בחלל והדיאלוג שלו עם הצבע מעצים אחד את השני. פעמים רבות הצבע נובע מנוכחות של החומר במרחב.


לסיכום:


צבע זה עולם של דמיונות. עלינו ליצור מקצבים בצבעים, לפעמים זורמים עם פסטלים,לפעמים נועזים וקופצניים, ולפעמים פשוט הרגשה של יציבות ע"י ריבוי צבע בגוונים.


אל תפחדו, שחקו והשתעשעו וזכרו כי זה בסך הכול זה צבע שאפשר לשנות!


מקווים שהארנו את עיניכם אפילו קצת. אם יש לכם שאלות אתם מוזמנים לפנות אלנו בכל דרך שאתם רואים לנכון.

479 views0 comments

Comments


bottom of page