מאמריםמאמרים

מה צבע וטפטים יכולים לעשות..

בניין ודיור/אוגוסט 2012
pdfFile

בהרבה מובנים, ניתן לדמות צבע למוסיקה: לשניהם יש את העוצמה להדגיש תחושות ואווירה, לשניהם יש קצב וסגנון... לי אישית, קשה לדמיין כיצד היו נראים החיים שלנו בלי צבעים כי הם צובעים את עולמינו בתחושות, מעבירים מסרים ומרעננים את מראה החלל והאווירה בחדר. לצבע כוח רב והוא משפיע על התחושות והתגובות שלנו כבר עם הכניסה לבית. צבעים יכולים להאיץ את הדופק, להאט את הנשימה, להשרות תחושה כבדה ועגמומית, או ליצור קלילות ונעימות.

אחת הדרכים המהירות והקלות ליצור שינוי דרמטי בבית היא באמצעות צבעים אבל לפני שאתם מחליטים לצבוע חדר בבית, בין אם זה חדר שינה, חדר מגורים ואפילו חדר ארונות.. מומלץ לבחור צבע שיתאים לכם. לכל אחד מהצבעים השפעה שונה על מערכת החושים שלנו. וחשוב לקחת את זה בחשבון כשאנחנו מתכננים את האווירה שאותה אנו רוצים ליצור באותו חלק מיועד של הבית.

בחירת הצבעים מלמדת אותנו רבות על אישיותנו ועל הסביבה בה אנו חשים בנוח. בחירת צבע היא אחת הדרכים המיידיות של האדם להטביע את חותמו על חלל הבית. לגווניי החלל בו אנו נמצאים, בין אם מדובר בחלל פרטי או ציבורי, יש השפעה ישירה על האווירה השוררת בו. ככל שנלמד להבין השפעה זו, נוכל להתאים את הגוונים שישפיעו עלינו לטובה וייצרו אווירה של הרמוניה וזרימה.

בתחום הצבע מקובל לחלק את הצבעים השונים לקבוצות: צבעים חמים וצבעים קרים. הצבעים החמים מבוססים על גווני האדום – צהוב – כתום, בעוד שהצבעים הקרים מבוססים על גוונים של ירוק- כחול וסגול. בזמן בחירת הצבעים יש לבחור משפחה של צבעים, צבעים המשלימים זה את זה או מנוגדים זה לזה כאשר הסוד לכל שילוב של צבעים הוא בחירה נכונה של הצבע שישלוט בחלל המבוקש.

אז איך מתאימים את הגוון הנכון לבית שלנו?? יש לבחון את הבית ולהחליט מה ייעודו של כל חלל בבית. הכי חשוב.. לחשוב איזו אווירה נרצה שתהיה בבית. הבחירה חייבת להתבסס על העדפה אישית.לאחר שבחרנו מה הצבע השולט בבית, עלינו לבחור מה עלינו לשלב יחד עם אותו צבע. כאן מאוד חשוב לקחת בחשבון מה יש לרשותכם בבית והכוונה היא אילו רהיטים יש בבית, סגנון השטיחים צבע הווילונות, גופי התאורה.מומלץ לבחור גוון אחד עיקרי שיהיה בבית ומאוד כדאי שגוון זה יהיה נעים וישדר רוגע כך שיישאר לטווח ארוך ולא ימאס לנו אחרי כמה חודשים.

בפינות מיוחדות בבית או במקומות שרוצים שיתפסו יותר תשומת לב – ניתן להוסיף כתמי צבע שונים. אם בחרתם לשלב יותר משני גוונים יש להתייחס להשפעה של צבע אחד על צבע אחר. לצבעים מסוימים יש נטייה להאפיל על גוונים אחרים ויש לקחת זאת בחשבון. אם ביצעתם בחירה נכונה של גוונים תוכלו לקבל באותו חלל הרגשה של אחידות וזרימה נעימה.

 

יישומי הצבעים הם דבר שכשלעצמו מהווה תורה שלמה, עם התפתחות הטכנולוגיה עולם הצבע הפך לעולם אין סופי.לא עוד פיגמנטים המוגבלים למה שקיים בטבע אלא יכולת מופלאה של יצירת אין סוף גוונים בהרכב וטקסטורה שונה.לבסיס עליו מושתת הצבע (מים או שמן או חומרים כימיים אחרים) יש משמעות בדרכי היישום ההתאמה לסוג הקיר האפקט המיוחל והפרקטיות בשימוש. טקסטורות של חומרים מגוונים כגון שליכט צבעוני, סטוקו , פרסקו ועוד עשרות טכנולוגיות מרחיבים את המבחר ונותנים לצבע ערך מוסף עומק תכונות פיזיות שונות ,מגע ובכך מהווים כלי ליצירת אווירה כשלעצמם מעבר לגוון הנבחר.

 

בשנים האחרונות אנחנו עדים לחזרתם של הצבעים והטקסטורות דרך עולם הטפטים.הטפטים מהווים מחד גיסא כלי לצבוע את הקיר מבלי להתחייב במיוחד בהשוואה לשימוש בטקסטורות ומאידך גיסא מייצרים עניין רב יותר מאשר "סתם" צבע על הקיר.כשאנו בוחרים טפטים עלינו להתאימם לצרכינו ולעיצוב הכולל של הבית בהתאמה רבה ככל שניתן. קיר הוא עניין יותר גדול ממה שחושבים – גם מבחינת הגודל שלו וגם מבחינת האווירה שאנחנו רוצים שהוא יצור. כמעט בטוח שהטפט שנבחר יקבע את הטון לחדר כולו ולכן צבעי הטפטים הם חשובים באותה מידה כשאנו בוחרים צבעים או גוונים לצביעת קיר כלשהו בחלל הבית. חשוב להתאים את הבחירה כך שניצור הרמוניה ושכל חדר ישדר את התחושה הייחודית לו. אם לחלל שאנו רוצים לעצב יש כבר סגנון משלו כדאי לחפש עיצוב שישלים אותו כדי שלא נגרום לו להיראות לא קשור לשאר הבית..

 

התפתחויות שונות בעולם הדיגיטאלי וכניסתן של טכניקות הדפסה חדשות העניקו לטפטים מראה מרהיב ומלא חיים והפכו אותם לפריט עיצוב מבוקש. הדבקת טפטים היא לרוב קלה מאוד ויכולה להיעשות על ידי בעל הבית. אם החלטתם שבא לכם קצת להשקיע בעיצוב חלל בבית, קצת צבע או טפט יכולים לעשות עבורכם את ההבדל ובעזרתם ניתן להפוך כל קיר ריק למשטח מעוצב להפליא!!

 

לסיכום:

הצבע , הטפט והמדבקות למיניהם יכולים לשמש כאמצעי הבלטה או להעניק רקע. חשוב לזכור בעת בחירתו להתחשב גם באלמנטים הגודשים חללים מסוימים, דוגמת המטבח והסלון, שהינם בעלי צורות וגוונים שונים, ועמוסים בכלים, אביזרים, פרטי ריהוט, מפות טכסטיל ועוד. מומלץ לוודא שהגוונים הנבחרים יהיו בהתאמה להם ולא יצרמו ולא יעמיסו על החלל.
אין ספק שהצבע בכלל הוא נושא מורכב ביותר. בכל זאת כדאי ואף רצוי לעצור לרגע, לפני שלוקחים את מברשת הצבע ולשאול כמה שאלות בסיסיות ומהותיות, לגבי המטרות והאווירה אותן אנו היינו רוצים להשיג בבית. בסופו של דבר, נצטרך גם לחיות בסביבת הגוונים שבחרנו מידי יום.

הטפטים גם הם אפקטיביים וקלים לביצוע. מעבר לאפקט החזותי שלהם שניתן בעזרתם להעניק לחלל הבית, הטפטים גם מחפים על הקירות החשופים ומעניקים נגיעות חמימות .

 

אם בא לכם להעמיק יותר בנושאים, לקרוא עוד טיפים ומאמרים, לגבי הצבעים - ניתן לבקר באתר של נירלט.מידע נוסף לגבי עולם הצבע ניתן למצוא אצל חברות הצבע המוכרות (נירלט , טמבור, נדיר ...) והפחות מוכרות (פרסקו צבעים טיח הארץ ועוד ...) וטפטים אפשר למצוא היום בהרבה מאוד מקומות שבין המובחרים שבהם ניתן למצוא את גולדשטיין גלרי טפט , שכטר בדים , רנבי ועוד...